Pire ilaçlama

Pire İlaçlama Nedir?

Evinizde ya da işyerinizde pire ilaçlama yaptırmaya karar vermeden önce  pirelerin insanlar üzerinde vermiş oldukları zararları biraz daha yakından inceleyerek karşı karşıya bulunmuş olduğumuz riskler hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabiliriz. Öncelikli olarak bilinmesi gereken ana unsur pire ilaçlama yöntemi ile diğer haşere ilaçlama yöntemleri arasında

belirgin farklılıklar olduğudur.

Bu farklılıkların temel sebebi ise pirelerin vücut yapısının diğer haşere türlerine nazaran çok farklı olmasıdır.

Bu haşereler üreyebilmek için mutlak suretle kana ihtiyaç duyarlar ve yaşamlarını bir nevi parazit olarak devam ettirirler. Pireler yassı bir vücut yapısına sahiptirler ve bu yapıları sayesinde hayvan tüyleri arasında oldukça kolay hareket edebilirler. Pire haşeresinin ayaklarında konakçısına çok iyi tutunabilmesini sağlayan pençeleri bulunmaktadır. Evlerimiz içerisinde görmüş olduğumuz pire genelde kedi ve köpeklerle evlere taşınan pire türleridir. Pirelerin en büyük özelliklerinden biride üstün sıçrama özelliğine sahip olmalarıdır. Öyle ki pireler dikey olarak 20 cm, yatay olarak da 40 cm kadar zıplayabilirler. İnsan piresi, köpek piresi, kedi piresi, pamuk piresi ve kuş piresi günümüzde en çok görülen pire türleri arasındadır.

Pire ilaçlama yöntemini diğerlerinden farklı kılan diğer bir özelliği ise pirelerin yumurtalarını toz, toprak  ve zeminlere gelişi güzel olarak bırakmalarıdır. İnsan piresi ise yumurtalarını genelde elbiselerin dikişli kısımlarında ya da yaka altlarına bırakırlar. Bir hafta içerisinde iki bin adet yavru sayısına ulaşabilen pireler,  hastalıkların yayılmasında birinci derecede önemli role sahiptirler. Kan emerek yaşamlarını devam ettiren pireler önceki taşıyıcısının vücudunda bulunan tüm hastalıkları yeni taşıyıcısına aktarır ki bu durum pire ilaçlama yönteminin neden profesyonel olarak yapılması gerektiğini bize daha iyi anlatır.

Pire İle Mücadele Yöntemleri

Pireler evlerimiz ya da iş erlerimiz içerisine hayvanlar aracılığı ile olduğu kadar biz insanlar aracılığı ile de giriş yapabilmektedirler. Çok hızlı üredikleri için pireler mücadelesi en zor olan haşere türlerinin başında gelmektedir.  Bu sebeple pire ilaçlama yapılır iken ciddi ve profesyonel bir çalışma yapılması, doğru ekipmanların kullanılması oldukça önemlidir. Unutulmamalıdır ki; Pireler kan emerek beslenirler.  İnsan ya da hayvanların üzerinde parazit (asalak) olarak yaşamlarını sürdürdükleri için bir önceki taşıyıcısında var olan hastalığı bir sonraki taşıyıcısına kan yolu ile bulaştırırlar. Bu sebepledir ki pire ilaçlama esnasında doğru intesit seçimine oldukça dikkat edilmelidir.

Pire ilaçlama esnasında özel olarak hazırlanmış insektisitlerin kullanılması ve ilacın tüm alana yayılması gerekmektedir. İlaçlama esnasında kokusuz ilaçlamada yapılabildiği gibi, ULV ilaçlama yöntemi uygulanması hızlı verim alınabilmesi açısından tercih edilen bir yöntemdir.